Potřebujete zakončit optický kabel ve stojanu v datacentru? Nejčastější zakončení optických kabelů je pomocí optických van. V optické vaně naleznete rozpletená vlákna na které jsou navařené pigtaily s konektory. Optický svár je umístěn do ochranné trubičky a zbytek vláken je stočen do kazety ve vaně. Čelo optické vany je tvořeno optickými konektory, do kterých se připojují optické patchcordy.
Otázka zní, kam správně ve stojanu (racku) umístit optickou vanu? Je to nahoru do stojanu, dolů, doprostřed, nebo naopak do zadní části stojanu? Než na tuto otázku odpovím, dovolím si zde vložit krátkou vsuvku a příklad z praxe. Jde o osobu, která hledí do neznámého optického konektoru.
Optický konektor – Když tam nevidím světlo, tak tam nic neteče. Proč není moudré hledět do neznámého konektoru?
Zde je příklad z praxe. Můj kolega byl přesvědčen o tom, že pokud je optická trasa v pořádku uvidí v konektoru viditelné červené světlo. Konektor za konektor hledal červené světlo, aniž by si uvědomil, že si může vážně poškodit zrak. To, že ve vlákně nic nevidíte, tak to ještě neznamená, že ve vlákně není žádný optický výkon. Optické sítě přenášejí data na vlnových délkách, které lidské oko nevidí. Chcete-li si chránit zrak, nikdy se nedívejte přímo do konektorů v optických vanách. Navíc, pokud nevíte co se nachází na druhé straně vlákna!
Vlnové délky v optických sítích, které lidské oko vizuálně nevidí
Už jsme si řekli, že není ideální dívat se do neznámého vlákna. Optické sítě pro přenos dat využívají laserové světlo, které není lidským okem viditelné. U singlemodových vláken se nejčastěji používají vlnové délky 1310 nm a 1550 nm. Zda se takové světlo ve vlákně nachází zjistíte například měřičem optického výkonu. Viditelné červené laserové světlo se pro přenos dat v podstatě nepoužívá. Využití červeného světla se využívá hlavně pro rychlost kontrolu optické trasy, kdy si vlákna prosvítíte.
Kam umístit optickou vanu ve stojanu?
Již víme, že i neviditelné světlo může vážně poškodit zrak. Z toho vyplývá, že by se optická vana neměla instalovat do úrovní očí. Tedy do doprostřed a horní poloviny racku. I když každý optický konektor by měl být chráněn krytkou, v praxi tomu tak často není a vlákno zakončené konektorem může být tzv. živé.
Takže?
Instalace vany doprostřed – NE – Zde jde hlavně o naše zdraví a bezpečnost
A co dolní polovina stojanu?
Zde již neřešíme bezpečnost, protože nepředpokládáme, že se technici budou běžně válet po zemi. Zde jde o spolehlivost. Představte si, že do vany bude zapojena hromada patchcordů. Co může nastat? Ne každý stojan (rack) má čelní dveře chránící zařízení před mechanickým poškozením. Setkal jsem se s místnostmi, kde byly racky v uličce a neměly čelní dveře. Chvilka nepozornosti a při průchodu uličkou můžete optický patchcord ukopnout. Druhý případ se týky montážních prací. Do racku instalujete nové zařízení a šroubovák, který držíte v ruce nechtěně upustíte. Není příjemné vidět padat šroubovák na optické patchcordy.
Takže?
instalace vany dolů do stojanu – NE – zde ohrožujete spolehlivost služby
A co zadní strana stojanu?
Zde platí totéž co u čelní strany. Úroveň očí a spodní část stojanu také NE.
Takže?
Zbývá nám horní pozice stojanu ze zadní strany. Tato pozice splňuje bezpečnost i spolehlivost a proto je pro umístění optické vany nejvhodnější. Když je to možné, zákazníkům doporučujeme instalovat vany do této pozice.
Kam nainstalovat optickou vanu, když horní zadní pozici ve stojanu není možné využít?
Mohou nastat případy, kdy optickou vanu nelze umístit do horní zadní pozice ve stojanu. Důvodů může být několik.
- vanu přidáváme do již obsazeného stojanu
- vanu je vhodnější umístit do jiné pozice, protože takové umístění lépe umožní propojit vanu s aktivními prvky jako jsou například switche
- vana je umístěna dle přání zákazníka
Pozice optické vany dle priority
Zde si priority stanovím z hlediska bezpečnosti na lidské zdraví, spolehlivosti služby a manipulace při propojích patchcordů do aktivních prvků.
- horní zadní pozice – bezpečné, spolehlivé, dobrá manipulace
- horní přední pozice – bezpečné a spolehlivé, dobrá manipulace
- dolní zadní pozice – bezpečné, méně spolehlivé, přijatelná manipulace
- zadní pozice uprostřed – méně bezpečné, spolehlivé, dobrá manipulace
- dolní přední pozice – méně bezpečné, nespolehlivé, přijatelná manipulace
- přední pozice uprostřed – nebezpečné, méně spolehlivé, přijatelná manipulace
Závěrem
Už víte, kam umístit optickou vanu? Pokud optiku instalujete do prázdného stojanu, kde ještě není jasné kam a jaké aktivní prvky budou instalovány, řešení je jednoduché. Ideální varianta je horní pozice. A bude téměř jedno, zda přední nebo zadní strana.
Pokud však budete vkládat optickou vanu do již obsazeného stojanu, nezbývá nic jiného než ji umístit do volné pozice.
Při návrhu optické sítě a umístění optických van dbejte hlavně na bezpečnost. Laser vystupující z optického konektoru může poškodit váš zrak. Sice jsou konektory chráněny krytkou, ale v praxi je tomu jinak. Krytky častokrát chybí.
Potřebujete navařit optická vlákna a zkompletovat vanu?
Neváhejte nás oslovit. Provádíme svařování optických vláken a kompletaci optických van ve stojanovnách a datacentrech. Vany umístíme dle vašeho zadání či projektu nebo to nechte zcela na nás.
Náš ceník naleznete zde
Líbí se Vám naše ceny? Poptejte nabídku.