Představte si síťového inženýra, který celý den konfiguruje síťové prvky v příkazové řádce. V jednom kuse vytváří VLANy, ACLka, směruje multicasty, apod. Soustředí se na náročnou abstraktní práci a najednou zjistí, že mu ve switchi chybí fyzický propoj. A jelikož po lince potečou data přes 1Gb, sáhne po optickém patchcordu. S největší pravděpodobností využije duplexní LC kabel (patchcord) a připojí ho do SFP modulu ve switchi. A protože konektor do SFP pasuje, je mu úplně jedno jestli jde o zelený nebo modrý LC patchcord.

LC patchcord

 

Modré LC/UPC nebo zelené LC/APC – modrej nebo zelenej, do háje kterej je to drát

To není Pyrotechnikovo dilema, to je dilema síťového inženýra, který nemá zkušenosti s fyzickou infrastrukturou sítě. A věřte mi, skvělých síťařů jsem potkal mnoho, ale ještě více těch, kteří s kabeláží nejsou kamarádi. Holt, nikdo nemůže vědět všechno.

Jak to teda je?

Na výběr máme modrý LC patchcord a zelený LC patchcord. Barvy nám vyjadřují způsob leštění (broušení) optických konektorů. Jednoduše si pod tímto pojmem můžete představit tvar zakončení ferule LC konektoru.

Modré LC/UPC (Ultra Physical Polish) – má plochý kontakt

Zelené LC/APC (Angle Physical Polish)  – má šikmý kontakt jehož úhel je 8 stupňů

apc-upc opticky konektor

Obr: na obrázku je znázorněn SC konektor. LC konektor je v principu stejný.

Je důležité říct, že UPC a APC nejsou kompatibilní. Nikdy tyto dva konektory nespojujte!

 

Proč nemohu připojit zelené LC/APC do SFP modulu?

Důvod je prostý. V SFP najdete plochý kontakt. To znamená, že můžete připojit pouze LC/UPC (popř. PC) patchcord. Tedy modrý. Nikoliv zelený LC konektor.

 

Co může nastat, když připojím zelený LC-LC patchcord do SFP?

V podstatě nastanou dva jevy. Ten první je zvýšený útlum na trase. To je méně významný jev, protože pokud nepřenášíte signál na dlouhé vzdálenosti, pár decibelů útlumu navíc vás nebude trápit. Co by vás už ale mělo trápit je odražený výkon zpět do vysílače. Mezi UPC a APC vznikne vzduchová mezera, která velké množství energie vrátí zpět. A tento jev může poškodit vaše SFP. Zejména si dejte pozor na SFP pro dlouhé vzdálenosti. Ty mají z principu vyšší vysílací výkon a tím větší pravděpodobnost na poškození.

 

Když má SFP plochý kontakt, tak proč připojuji šikmý kontakt?

Tato situace může nastat jednoduše. Ve stojanech jsou vlákna zakončena v optických vanách. Zejména u dálkových tras se doporučuje zakončit vlákna ve vaně APC konektory (zelená barva). Optické výstupy v rámci van propojíte standardním duplexním LC/APC patchcordem. Několikrát jsem však viděl propojenou vanu s SFP modulem stejným LC/APC patchcordem. A problém je na světě. Jak jsem psal výše, SFP modul má plochý kontakt.

 

Proč je šikmé APC lepší než UPC?

Šikmý kontakt má lepší přenosové vlastnosti než plochý. Šikmý APC kontakt umí lépe navázat světlo a hlavně má mnohem vyšší útlum odrazu, tzn. signál se nevrací jádrem zpět ke zdroji. Odražená energie se pošle do pláště vlákna. A jak z fyziky víme, světlo se z pláště zpět do jádra nedostane.

odraz světla v optice

 

Rada na závěr:

  1. Až půjdete příště vyměňovat špatné SFP, podívejte se jestli do něj není připojen zelený LC-LC patchcord. 
  2. Pokud máte optickou vanu se zelenými konektory a potřebujete propoj do SFP, nezoufejte. Běžně k dostání je patchcord jehož jeden konec je LC/APC a druhý LC/UPC.LC UPC-APC patchcord

 

Svařování optických vláken – co od nás můžete očekávat?

Při svařování optických vláken se nemusíte bát, že do zelených spojek v optické vaně budeme vařit modré pigtaily a obráceně. 

Známe rozdíl mezi UPC a APC. Nepřijdeme za vámi s obecnou otázkou, chcete modré nebo zelené konektory v optické vaně? Ale na základě vašeho očekávání vám navrhneme nejlepší řešení. Vše vysvětlíme a zdůvodníme.

Podívejte se na náš ceník nebo rovnou požádejte o nezávaznou poptávku ve formuláři.

Rychlá poptávka

 

 


Poznámky pod čárou:

Tento článek jsem sepsal na základě osobních zkušeností. Celý text popisuje případ pro singlemode vlákna.

Na trhu existuje velké množství SFP a proto není vyloučeno, že existují typy, které jsou APC broušením kompatibilní. Obecně však platí výše uvedený text.